Səhiyyə Nazirliyində İsrailin ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyində İsrail Dövlətinin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ronen Krausz ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı Azərbaycan və İsrail arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər tibb elmi, mütərəqqi texnologiyaların tətbiqi, kadr hazırlığı və səhiyyə sistemində rəqəmsallaşma istiqamətlərində birgə layihələrin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev İsrailin səhiyyə sistemində tətbiq olunan qabaqcıl təcrübənin ölkəmiz üçün maraqlı olduğunu qeyd edərək, bu sahədə təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsinin vacibliyini bildirib. Xüsusilə tibbi təhsil, xəstəxanaların idarə edilməsi, teletibb, farmaseptika, tibbi texnologiyalar və tibbi turizm kimi sahələrdə qarşılıqlı faydalı layihələrin həyata keçirilməsi, habelə iki ölkənin aparıcı tibbi mərkəzləri və elmi-tədqiqat institutları arasında birbaşa əlaqələrin genişləndirilməsi üçün geniş imkanların mövcudluğu qeyd edilib.
Səfir Ronen Krausz öz növbəsində İsrail-Azərbaycan arasında dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini, səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın da bu münasibətlərin mühüm tərkib hissəsi olduğunu vurğulayıb.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с послом Израиля в нашей стране
В Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Государства Израиль в нашей стране Роненом Краусом.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы развития сотрудничества в сфере здравоохранения между Азербайджаном и Израилем. Стороны подчеркнули важность реализации совместных проектов в области медицинской науки, внедрения инновационных технологий, подготовки кадров и цифровизации системы здравоохранения.
Министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев, отметив, что передовой опыт, применяемый в системе здравоохранения Израиля, представляет интерес для нашей страны, подчеркнул важность расширения обмена опытом в этой сфере. Было отмечено наличие широких возможностей для реализации взаимовыгодных проектов в таких областях, как медицинское образование, управление больницами, телемедицина, фармацевтика, медицинские технологии и медицинский туризм, а также расширение прямых связей между ведущими медицинскими центрами и научно-исследовательскими институтами двух стран.
В свою очередь, посол Ронен Краус подчеркнул, что дружеские и партнёрские отношения между Израилем и Азербайджаном развиваются по восходящей линии, и сотрудничество в сфере здравоохранения является важной составляющей этих отношений.