Səhiyyə Nazirliyində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tibb xidmətlərinin təşkilinə dair işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə tibbi xidmətin təşkili” üzrə işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İşçi qrup, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı” və “2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanmasına dair tapşırıqların icrası ilə bağlı Səhiyyə Nazirliyinin müvafiq Əmri ilə yaradılıb.
Səhiyyə naziri Teymur Musayevin sədrliyi və aidiyyəti üzrə dövlət qurumlarının iştirakı ilə keçirilən İşçi qrupun növbəti iclasında “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə təşkil olunmuş tibbi xidmət və mövcud vəziyyətlə bağlı aparılmış monitorinqlər və qiymətləndirmənin cari vəziyyəti müzakirə olunub.
Bununla bağlı, iclasda Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən aparılmış təhlil, ictimai səhiyyə, təcili, təxirəsalınmaz tibbi yardım, ilkin səhiyyə xidməti və ixtisaslaşdırılmış tibbi xidmətin təşkili ilə bağlı Strateji Baxışa dair təqdimat edilib.
“Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı” çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məskunlaşmaya uyğun olaraq əhaliyə göstərilən tibbi xidmətlərin daha da təkmilləşdirilməsi, keyfiyyətinin yüksəldilməsi və əlçatanlığının təmin edilməsi, həmçinin aidiyyəti qurumlar arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Eyni zamanda, mülki və hərbi tibbi infrastrukturun səmərəli istifadəsi məqsədilə çarpayı fondunun optimallaşdırılması, əhalinin dərman vasitələri ilə təminatında logistik zəncirin qurulması, əhali və tibb işçiləri arasında psixo-sosial dəstək işinin aparılması və tibbi savadlılığın artırılması məsələlərinə də toxunulub.
Aparılan monitorinqlər nəticəsində İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə tibb müəssisələrinin fəaliyyətinin bərpası, səyyar tibbi xidmətlərin genişləndirilməsi, tibb müəssisələrinin kadrlarla təmini, tibbi heyətin fəaliyyətinin stimullaşdırılması və infrastrukturun inkişafı istiqamətində görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr ətraflı təhlil edilib.
Səhiyyə naziri Teymur Musayev çıxışında qeyd edib ki, Böyük Qayıdış Proqramının səhiyyə komponenti prioritet sahələrdən biridir və əhalinin sağlamlığının qorunması, keyfiyyətli tibbi yardımın fasiləsiz təmin olunması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindəndir. İşçi qrupu bu sahədə koordinasiyanı gücləndirmək və effektiv həll yolları tapmaq məqsədilə müntəzəm olaraq fəaliyyət göstərir.
Sonda qarşıda duran vəzifələrin icrası ilə bağlı növbəti addımlar müəyyənləşdirilib və müvafiq tapşırıqlar verilib.
Səhiyyə Nazirliyi işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tibbi xidmətlərin təşkilini davam etdirəcək və bu istiqamətdə bütün zəruri tədbirləri həyata keçirəcək.

В Министерстве здравоохранения состоялось очередное заседание рабочей группы по организации медицинских услуг на освобожденных от оккупации территориях
В Министерстве здравоохранения прошло очередное заседание рабочей группы по вопросам организации медицинского обслуживания на освобожденных территориях.
Рабочая группа была создана соответствующим приказом Министерства здравоохранения во исполнение поручений по подготовке «II Государственной программы “Великое возвращение”» и «Стратегии социально-экономического развития на 2027–2030 годы», данных Президентом Азербайджанской Республики.
На очередном заседании рабочей группы, прошедшем под председательством министра здравоохранения Теймура Мусаева и с участием представителей соответствующих государственных органов, была обсуждена текущая ситуация, связанная с организацией медицинского обслуживания на освобожденных территориях в рамках «I Государственной программы “Великое возвращение”», а также результаты проведенных мониторингов и оценок.
В связи с этим на заседании была представлена презентация стратегического видения, подготовленная Министерством здравоохранения, касающаяся проведенного анализа и вопросов организации общественного здравоохранения, скорой и неотложной медицинской помощи, первичной медико-санитарной помощи и специализированных медицинских услуг.
В рамках «II Государственной программы “Великое возвращение”» состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего совершенствования медицинских услуг, повышения их качества и обеспечения доступности для населения с учетом процесса расселения на освобожденных территориях, а также усиления координации между соответствующими ведомствами.
Были затронуты вопросы оптимизации коечного фонда для эффективного использования гражданской и военной медицинской инфраструктуры, создания логистической цепочки обеспечения населения лекарственными средствами, оказания психосоциальной поддержки населению и медицинским работникам, а также повышения уровня медицинской грамотности.
По результатам проведенных мониторингов подробно проанализированы проделанная работа и предстоящие задачи по восстановлению деятельности медицинских учреждений на освобожденных территориях, расширению выездных медицинских услуг, обеспечению медицинских учреждений кадрами, стимулированию деятельности медицинского персонала и развитию инфраструктуры.
В своем выступлении министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что медицинская составляющая программы «Великое возвращение» является одним из приоритетных направлений, а охрана здоровья населения и бесперебойное обеспечение качественной медицинской помощи остаются ключевыми направлениями государственной политики. Рабочая группа на регулярной основе продолжает свою деятельность с целью усиления координации в данной сфере и поиска эффективных решений.
В завершение были определены последующие шаги по выполнению стоящих задач и даны соответствующие поручения.
Министерство здравоохранения продолжит работу по организации медицинских услуг на освобожденных территориях и будет реализовывать все необходимые меры в этом направлении.