Səhiyyə Nazirliyində Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Cahid Bağçının başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahid Bağçının başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğulayıb ki, hər bir sahədə olduğu kimi, səhiyyə və tibb elmi sahəsində də iki ölkə arasında yüksəksəviyyəli əməkdaşlııq mövcuddur: “Uzun illər ərzində tibb sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi üçün səmərəli işlər görülüb. Belə ki, ölkələrimiz arasında əczaçılıq sənayesində uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirilir, tibb təhsili sahəsində də qarşılıqlı fəaliyyət, o cümlədən ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik məlumatların mübadiləsi üçün yeni imkanlar yaradılıb. Eyni zamanda, Azərbaycan Tibb Universiteti Türkiyənin nüfuzlu tibb universitetləri ilə elmi əməkdaşlığı genişləndirir, müxtəlif istiqamətdə ortaq layihələr icra olunur. Bundan başqa, ölkələrimizin mütəxəssis və həkimləri üçün təcrübə mübadiləsi və ixtisasartırma üzrə tədbirlərdə iştirak etmək üçün qarşılıqlı səfərlər təşkil olunur. Səhiyyə sahəsində əldə olunan nailiyyətlərlə yanaşı, problemlər də mövcuddur. Belə ki, güclü maddi-texniki baza ilə yanaşı, savadlı mütəxəssislərə də ehtiyac var. Türkiyədə tibb texnologiyası ən innovativ və sürətlə inkişaf edən sənayelərdən biridir. Hazırda Azərbaycanda tibbi avadanlıqlar üzrə mühəndislərin yetişdirilməsinə tələbat mövcuddur”.
Teymur Musayev qardaş Türkiyə tərəfinə pandemiyaya qarşı mübarizədə göstərdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib.
Çıxışının sonunda nazir gələcəkdə elmi-tibbi və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu deyib.
Öz növbəsində səfir Cahid Bağçı qeyd edib ki, Azərbaycan və Türkiyə yeni növ koronavirus infeksiyasına qarşı mübarizədə nəzərəçarpan uğurlar qazanan ölkələr sırasındadır. Onun sözlərinə görə, hər iki ölkədə virusa qarşı peyvəndləmə sürətlə aparılır.
Cahid Bağçı həmçinin 44 gün davam edən Vətən müharibəsində işğaldan azad olunan ərazilərdə ən müasir tibb müəsissələrinin yaradılmasında Türkiyənin köməyini əsirgəməyəcəyini söyləyib.
Qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq və birgə layihələr ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb, tərəflər əczaçılıq sənayesində gələcək əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıblar. Eyni zamanda, COVID-19 infeksiyasına qarşı mübarizə tədbirlərinin nəticələrindən bəhs olunub.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с послом Турции Джахидом Багчи
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с чрезвычайным и полномочным послом Турецкой Республики в нашей стране Джахидом Багчи.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев подчеркнул, что межгосударственное сотрудничество в области здравоохранения и медицинской науки, как и во всех сферах сотрудничества между нашими странами, является образцовым: «На протяжении многих лет ведется плодотворная работа по укреплению сотрудничества в сфере медицины. Так, за последние годы были приняты важные решения по взаимодействию между странами в сфере медицинского образования, в том числе по обмену современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального образования медицинских специалистов. В то же время Азербайджанский медицинский университет расширяет научное сотрудничество с престижными медицинскими вузами Турции, реализуются совместные проекты. Кроме того, организуются взаимные визиты специалистов и врачей наших стран для участия в обмене опытом и мероприятиях по повышению квалификации. Однако наряду с достижениями есть и проблемы. Так, с укреплением материально-технической базы возникает потребность в квалифицированных специалистах. В Турции медицинская техника является одной из самых инновационных и быстрорастущих отраслей. В настоящее время в Азербайджане есть потребность в подготовке квалифицированных инженеров по медицинскому оборудованию».
Теймур Мусаев также поблагодарил турецкую сторону за поддержку в борьбе с пандемией COVID-19.
В завершение своего выступления министр выразил надежду на дальнейшее успешное развитие сотрудничества в сфере здравоохранения, медицинской науки и в других областях.
В свою очередь Джахид Багчи отметил, что Азербайджан и Турция входят в число стран, добившихся значительных успехов в борьбе с коронавирусной инфекцией нового типа. По его словам, вакцинация от вируса в обеих странах проводится быстрыми темпами.
Джахид Багчи также отметил, что Турция готова всячески содействовать созданию самых модернизированных медицинских учреждений на территориях Азербайджана, освобожденных в ходе 44-дневной Отечественной войны.
В ходе встречи, прошедшей в духе взаимопонимания, стороны отметили важность развития сотрудничества в области здравоохранения и разработке совместных проектов, а также обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества в фармацевтической отрасли. Помимо этого, были обсуждены результаты мер, направленных на борьбу с пандемией COVID-19.