Azərbaycan səhiyyə naziri Türk Dünya Tibb Konqresinin iclasında çıxış edib
“Postpandemiya dövründə qlobal səhiyyəyə yeni yanaşmalar” mövzusuna həsr olunmuş Türk Tibb Dünyası Konqresi davam edir. Beynəlxalq tədbir çərçivəsində bu gün Türk Dövlətləri Təşkilatının üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinin iclası baş tutub.
Toplantıda çıxış edən Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu və ölkələr arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb: “İlk dəfə təşkil olunan Türk Tibb Dünyası Konqresi ölkələr arasındakı münasibətlərin yeni mərhələyə keçdiyini, çoxşaxəli istiqamətdə inkişafını və təşkilatın dayanıqlı platforma kimi nüfuzunun artdığının göstəricisidir”.
Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində səhiyyə sektorundakı perspektiv imkanlarından danışarkən Teymur Musayev vurğulayıb ki, üzv və müşahidəçi ölkələrin coğrafi mövqeyi, demoqrafik göstəriciləri, əmək ehtiyatları, ixtisaslı işçi qüvvəsi, bazar həcmi, investisiya şərtləri nəzərə alınmalı mühüm amillərdir: “Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin vahid tibb elmi məkanının yaradılması, birgə elmi-tədqiqatların aparılması, vahid tibb təhsili standartlarının müəyyənləşdirilməsi, davamlı tibbi təhsilin təminatı birgə fəaliyyətimizin ilkin istiqamətləri kimi düşünülə bilir. Xüsusən COVID-19 pandemiyası hər bir ölkənin əczaçılıq məhsulları və tibbi avadanlıqlara olan tələbatını tam təmin etməsinin strateji məsələ olduğunu önə çıxardı. Bu baxımdan, Təşkilat çərçivəsində birgə dərman və tibbi avadanlıq istehsalı imkanlarını nəzərdən keçirməyi yüksək qiymətləndiririk”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri fikrini tamamlayıb.
Öz çıxışlarında Türkiyənin səhiyyə naziri Fahrettin Koca, Qazaxıstanın səhiyyə naziri xanım Ajar Giniyat, Qırğızıstanın səhiyyə naziri xanım Gülnara Baatırova və Özbəkistanın səhiyyə naziri Bexzod Musayev beynəlxalq tədbirin dünya ölkələrindən olan tərəfdaşlar arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın inkişafına, həmrəyliyinin təşviqi və möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəyini vurğuladılar. Eyni zamanda, Türk Tibb Dünyası Konqresi iştirakçıların səhiyyə sahəsindəki bilik və təcrübələrini qarşılıqlı olaraq bölüşmələri üçün əvəzsiz fürsət yaradacaq.
Görüşdə Türk Dövlətləri Təşkilatının üzv ölkələrin səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq; onların dərman, peyvənd tələbatlarının alternativ qarşılanması mexanizmin hazırlanması, birgə istehsal imkanlarının öyrənilməsi; birgə layihələr, təcrübə mübadiləsi və səhiyyə kadrlarının hazırlanması ilə bağlı fəaliyyətlər; TDT-nin üzv dövlətlərində "Birgə Sağlamlıq Həftəsi"nin təşkili; növbəti konqresdə birgə səhiyyə biznes forumu və səhiyyə sərgisinin təşkili kimi məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı.
Eyni zamanda, səhiyyə nazirlərinin toplantısında növbəti konqresin keçiriləcəyi ölkə müəyyənləşdi. Qərara əsasən, növbəti Türk Tibb Dünyası Konqresi Özbəkistanda keçiriləcək.
Sonda Türk Tibb Dünyası Konqresinin yekun sənədi - Birgə Bəyannamə qəbul edilib və xatirə şəkili çəkilib.

The Minister of Health of Azerbaijan spoke at the meeting of the Turkic Medical World Congress
The Turkic Medical World Congress, dedicated to the theme "Transforming global health in the post-pandemic period", continues its work in Istanbul. Today, within the framework of the international event, a meeting of the Ministers of Health of the member countries of the Organization of Turkic States (OTS) was organized.
Speaking at the meeting, The Minister of Health of the Republic of Azerbaijan, Teymur Musayev, emphasized that the event was organized at a high level and will contribute to the further development of cooperation between the countries: "The Turkic Medical World Congress, which was organized for the first time, shows that the relations between the countries have entered a new stage and developed in a multifaceted direction".
Speaking about the perspective opportunities in the health sector within the framework of the OTS, Teymur Musayev emphasized that the geographical position of the member and observer countries, demographic indicators, labor resources, qualified workforce, market size, investment conditions are essential factors to be taken into account: "Creation of a unified medical, scientific space of member countries of the Organization of Turkic States, conducting joint scientific researches, defining uniform medical education standards, ensuring continuous medical education can be considered as the starting point of our joint activity. In particular, the COVID-19 pandemic has highlighted the strategic issues of fully satisfying the demand for pharmaceutical products and medical equipment in every country. In this regard, we highly appreciate the possibility of joint production of medicines and medical equipment within the organization's framework," concluded the Minister of Health of Azerbaijan.
In their speeches, the Minister of Health of Turkey, Fahrettin Koca, the Minister of Health of Kazakhstan, Ajar Giniyat, the Minister of Health of Kyrgyzstan, Gulnara Baatyrova and the Minister of Health of Uzbekistan, Bekhzod Musayev emphasized that the international event will make an essential contribution to the development of cooperation in the field of healthcare between partners from around the world. At the same time, the Turkic Medical World Congress will create an invaluable opportunity for participants to share their knowledge and experience in the healthcare field.
At the meeting, cooperation in the field of healthcare of member countries of the OTS; development of a mechanism for an alternative arrangement of their drug and vaccine needs, a study of joint production possibilities; activities related to collaborative projects, exchange of experience and training of health personnel; organization of "Joint Health Week" in OTS member states; and the organization of a joint healthcare business forum and a healthcare exhibition at the next congress were discussed.
At the same time, the country where the next congress will be held was determined at the meeting of health ministers. According to the decision, the next Turkic Medical World Congress will be held in Uzbekistan.
In the end, the final document of the Turkic Medical World Congress - Joint Declaration was adopted, and a commemorative photo was taken.