Türk Dövlətləri Təşkilatının üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinə VIII Türkiyə Tibb Dünyası Konqresi və "Tibb tarixinə və ümumi irsə hörmət" mükafatı təqdim olunub
İstanbulda keçirilən Türk Tibb Dünyası Konqresi davam edir. Beynəlxalq tədbir çərçivəsində Türk Dövlətləri Təşkilatının üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinə VIII Türkiyə Tibb Dünyası Konqresi və "Tibb tarixinə və ümumi irsə hörmət" mükafatının təltifetmə mərasimi baş tutdu.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Bağdad Amreyev vurğulayıb ki, son illərdə əldə edilən uğurlarımız sayəsində türk dünyası çərçivəsində birgə addımlar atılıb, türk birliyinin əsası qoyulub. Onun sözlərinə görə, Türk Dövlətləri Təşkilatı siyasət, iqtisadiyyat, mədəniyyat, ticarət, gömrük kimi digər sahələri də əhatə edən bir beynəlxalq təşkilatdır.
Bağdad Amreyev noyabrda Səmərqənddə keçiriləcək TDT-nin Zirvə Toplantısında yeni bir mərhələyə qədəm qoyacağına əminliyini ifadə edib: “Bunun arxasında xalqlarımızın iradəsi və təşkilatın üzv ölkələri liderlərinin qərarlığı dayanır”.
TDT-nin Baş katibi həmçinin pandemiya dövründə təşkilat tərəfindən məqsədyönlü və uğurlu addımların atıldığını diqqətə çatdırıb.
Öz növbəsində çıxış edən Türkiyə səhiyyə naziri Fahrettin Koca bildirdi ki, COVID-19 pandemiyası səhiyyə sahəsi ilə bərabər ölkələr arasında dostluğun da sınağı oldu: “Böyük Türk dünyasının bir hissəsi olan Azərbaycan, Özbəkistan, Türkmənistan, Qırğızıstan və Qazaxıstanla birgə daha da güclüyük. Qardaş ölkələrimiz bu mübarizədə bizimlə birgə öndə oldular. Pandemiya səhiyyə sisteminin güclü olmasının vacibliyini göstərdi. İstehsal gücümüzü birləşdirərək, öz dərman və tibbi ləvazimatlarımızı istehsal edə biləcək böyük ailə olmalıyıq. 20 ildə Türkiyə səhiyyə sisteminə edilən yatırımlar göz qabağındadır - şəhər xəstəxanalarımızda göstərdiyimiz xidmətlər dünya ölkələri tərəfindən təqdir olunur”.
VIII Türkiyə Tibb Dünyası Konqresi və "Tibb tarixinə və ümumi irsə hörmət" mükafatın təltifetmə mərasimində çıxış edən Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirdi ki, qarşıdan gələn yüz ilə baxışımızı qardaş və dost ölkələrlə birgə təsəvvür edirik: “Hazırda biz dünyanın yalnız iqtisadiyyat kimi məsələlər deyil, artıq insanın var olma anlayışı çərçivəsində inkişaf etdiyini görürük”.
COVID-19 pandemiyasının ortaya çıxdığı problemlər haqqında danışan Türkiyə Prezidenti insanlığı bu bəladan qurtarmaq üçün göstərilən səylərdə İbn Sinanın verdiyi tövsiyələrin ortaya çıxdığını qeyd edib: “Dünyanın fərqli bölgələrində insanı bir vasitə deyil, şəxsiyyət kimi göstərilən səylərin arxasında ortaq mədəniyyətimizin yer aldığını görürük. Türk tibb dünyası olaraq bu təfəkkürü öz sahəmiz üzrə hər an, hər vəsiləylə həyata keçirməliyik”.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan TDT-nin üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinə VIII Türkiyə Tibb Dünyası Konqresi və "Tibb tarixinə və ümumi irsə hörmət" mükafatını təqdim etdi.
Daha sonra qonaqlar Türk Tibb Dünyası Konqresi ilə paralel olaraq keçirilən “Türk dünyası səhiyyə biznes sərgisi”nin stendləri ilə tanış olaraq, sərgidə iştirak edən şirkətlərin nümayəndələri ilə əldə etdikləri nailiyyətlər və gələcək inkişaf proqramları barədə söhbət etdilər.

Министры здравоохранения стран-членов Организации тюркских государств удостоились награды VIII Всемирного турецкого медицинского конгресса и «Дань истории медицины и общему наследию»
Как сообщалось ранее, в Стамбуле проходит Всемирный тюркский медицинский конгресс.
Сегодня в рамках международного мероприятия состоялась церемония награждения министров здравоохранения стран-членов Организации тюркских государств наградой VIII Всемирного турецкого медицинского конгресса и «Дань истории медицины и общему наследию».
Выступивший на мероприятии со вступительной речью генеральный секретарь Организации тюркских государств Багдад Амреев подчеркнул, что благодаря успехам, достигнутым в последние годы и предпринятым совместным шагам в рамках тюркского мира, заложена основа тюркского единства. По его словам, Организация тюркских государств является международной организацией, объединяющей современные государства с целью всестороннего сотрудничества между тюркскими народами.
Багдад Амреев выразил уверенность, что саммит Организации тюркских государств, который пройдет в Самарканде в ноябре, выведет взаимодействие государств-членов на новый уровень.
Генеральный секретарь ОТГ также отметил, что во время пандемии организацией были предприняты целенаправленные и эффективные шаги.
В свою очередь министр здравоохранения Турции Фахреттин Коджа заявил, что пандемия COVID-19 стала как испытанием для систем здравоохранения, так и проверкой на прочность дружбы между странами: «Вместе с Азербайджаном, Узбекистаном, Туркменистаном, Кыргызстаном и Казахстаном, являющимися частью большого тюркского мира, мы становимся еще сильнее. С самого начала пандемии братские страны проявили солидарность. Пандемия показала важность сильной системы здравоохранения. Объединив наши производственные мощности, мы должны стать большой семьей, которая, действуя совместно, сможет производить свои лекарства. Инвестиции, вложенные в систему здравоохранения Турции за 20 лет, очевидны, а услуги, которые оказываются в турецких городских клиниках, высоко ценятся во всем мире».
Выступая на церемонии награждения VIII Всемирного турецкого медицинского конгресса и «Дань истории медицины и общему наследию» Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что «мы рассматриваем видение нашего общего будущего вместе с братскими и дружественными странами».
Говоря о проблемах, вызванных пандемией COVID-19, Президент Турции отметил, что постулаты великого Ибн Сины проявились в усилиях, предпринятых для спасения от этой напасти, охватившей человечество. По его словам, наша общая культура стоит за усилиями, предпринимаемыми в разных регионах мира, чтобы относиться к людям не как к инструменту, а как к личности.
Затем Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган вручил министрам здравоохранения стран-членов Организации тюркских государств награду VIII Всемирного турецкого медицинского конгресса и «Дань истории медицины и общему наследию».
После церемонии награждения гости ознакомились со стендами совместного бизнес-форума и выставки стран тюркского мира в сфере здравоохранения, побеседовали с представителями участвующих в выставке компаний об их достижениях и программах дальнейшего развития.
В завершение министр здравоохранения Теймур Мусаев ответил на вопросы представителей азербайджанских СМИ.