Türk Dövlətləri Təşkilatının üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinə VIII Türkiyə Tibb Dünyası Konqresi və "Tibb tarixinə və ümumi irsə hörmət" mükafatı təqdim olunub
İstanbulda keçirilən Türk Tibb Dünyası Konqresi davam edir. Beynəlxalq tədbir çərçivəsində Türk Dövlətləri Təşkilatının üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinə VIII Türkiyə Tibb Dünyası Konqresi və "Tibb tarixinə və ümumi irsə hörmət" mükafatının təltifetmə mərasimi baş tutdu.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Bağdad Amreyev vurğulayıb ki, son illərdə əldə edilən uğurlarımız sayəsində türk dünyası çərçivəsində birgə addımlar atılıb, türk birliyinin əsası qoyulub. Onun sözlərinə görə, Türk Dövlətləri Təşkilatı siyasət, iqtisadiyyat, mədəniyyat, ticarət, gömrük kimi digər sahələri də əhatə edən bir beynəlxalq təşkilatdır.
Bağdad Amreyev noyabrda Səmərqənddə keçiriləcək TDT-nin Zirvə Toplantısında yeni bir mərhələyə qədəm qoyacağına əminliyini ifadə edib: “Bunun arxasında xalqlarımızın iradəsi və təşkilatın üzv ölkələri liderlərinin qərarlığı dayanır”.
TDT-nin Baş katibi həmçinin pandemiya dövründə təşkilat tərəfindən məqsədyönlü və uğurlu addımların atıldığını diqqətə çatdırıb.
Öz növbəsində çıxış edən Türkiyə səhiyyə naziri Fahrettin Koca bildirdi ki, COVID-19 pandemiyası səhiyyə sahəsi ilə bərabər ölkələr arasında dostluğun da sınağı oldu: “Böyük Türk dünyasının bir hissəsi olan Azərbaycan, Özbəkistan, Türkmənistan, Qırğızıstan və Qazaxıstanla birgə daha da güclüyük. Qardaş ölkələrimiz bu mübarizədə bizimlə birgə öndə oldular. Pandemiya səhiyyə sisteminin güclü olmasının vacibliyini göstərdi. İstehsal gücümüzü birləşdirərək, öz dərman və tibbi ləvazimatlarımızı istehsal edə biləcək böyük ailə olmalıyıq. 20 ildə Türkiyə səhiyyə sisteminə edilən yatırımlar göz qabağındadır - şəhər xəstəxanalarımızda göstərdiyimiz xidmətlər dünya ölkələri tərəfindən təqdir olunur”.
VIII Türkiyə Tibb Dünyası Konqresi və "Tibb tarixinə və ümumi irsə hörmət" mükafatın təltifetmə mərasimində çıxış edən Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirdi ki, qarşıdan gələn yüz ilə baxışımızı qardaş və dost ölkələrlə birgə təsəvvür edirik: “Hazırda biz dünyanın yalnız iqtisadiyyat kimi məsələlər deyil, artıq insanın var olma anlayışı çərçivəsində inkişaf etdiyini görürük”.
COVID-19 pandemiyasının ortaya çıxdığı problemlər haqqında danışan Türkiyə Prezidenti insanlığı bu bəladan qurtarmaq üçün göstərilən səylərdə İbn Sinanın verdiyi tövsiyələrin ortaya çıxdığını qeyd edib: “Dünyanın fərqli bölgələrində insanı bir vasitə deyil, şəxsiyyət kimi göstərilən səylərin arxasında ortaq mədəniyyətimizin yer aldığını görürük. Türk tibb dünyası olaraq bu təfəkkürü öz sahəmiz üzrə hər an, hər vəsiləylə həyata keçirməliyik”.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan TDT-nin üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinə VIII Türkiyə Tibb Dünyası Konqresi və "Tibb tarixinə və ümumi irsə hörmət" mükafatını təqdim etdi.
Daha sonra qonaqlar Türk Tibb Dünyası Konqresi ilə paralel olaraq keçirilən “Türk dünyası səhiyyə biznes sərgisi”nin stendləri ilə tanış olaraq, sərgidə iştirak edən şirkətlərin nümayəndələri ilə əldə etdikləri nailiyyətlər və gələcək inkişaf proqramları barədə söhbət etdilər.

The VIII Turkic Medical World Congress and the "Tribute to the History of Medicine and Common Legacy" awards were presented to the health ministers of the Organization of Turkic States member countries.
As previously reported, the Turkic Medical World Congress is being held in Istanbul.
Today, within the framework of the international event, the ceremony of awarding the ministers of health of the member countries of the Organization of Turkic States (OTS) was held. The awards of the VIII Turkic Medical World Congress and "Tribute to the history of medicine and common legacy" were presented to the ministers.
Baghdad Amreyev, Secretary General of the OTS, who gave an opening speech at the event, emphasized that due to the successes in recent years, joint steps have been taken within the framework of the Turkic world. The foundation of Turkic unity has been laid. According to him, the OTS is an international organization that encompasses other fields such as politics, economy, culture, trade, and customs.
Baghdad Amreyev expressed confidence that a new stage will be entered at the Summit of the OTS that will be held in Samarkand in November: "Behind this is the will of our people and the determination of the leaders of the member countries of the organization."
The OTS Secretary-General also noted that the organization took purposeful and practical steps during the pandemic.
In turn, Health Minister of Türkiye Fahrettin Koca stated that the COVID-19 pandemic had become both a test for healthcare systems and a test of the strength of friendship between countries: "Together with Azerbaijan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan and Kazakhstan, which are part of the great Turkic world, we became even stronger. From the very beginning of the pandemic, the fraternal countries have shown solidarity. The pandemic has shown the importance of a strong healthcare system. We should become a big family that can produce medical supplies by combining our production facilities. The investments in Türkiye's healthcare system over the last 20 years are obvious. The services provided in Türkiye's city clinics are highly valued worldwide."
Speaking at the awards ceremony of the VIII Turkic Medical World Congress and the "Tribute to the History of Medicine and Common Legacy", Türkiye's President Recep Tayyip Erdogan said, "We are considering a vision of our common future together with brotherly and friendly countries."
Speaking about the problems caused by the COVID-19 pandemic, the President of Türkiye noted that the postulates of the great Ibn Sina were manifested in the efforts to save humanity from this scourge. According to him, our shared culture is behind the efforts in different regions of the world to treat people not as a tool but as an individual.
The President of Türkiye, Recep Tayyip Erdogan, presented the Ministers of Health of the member countries of the OTS with the awards of the VIII Turkic Medical World Congress and "Tribute to the History of Medicine and Common Legacy."
After the award ceremony, the guests got acquainted with the stands of the joint business forum and exhibition of the countries of the Turkic world in the field of healthcare. They also spoke with representatives of the companies participating in the exhibition about their achievements and programs for further development.
In conclusion, Minister of Health Teymur Musayev answered questions from representatives of the Azerbaijani media.