Teymur Yusif oğlu Musayev
Orta təhsilinə 1977-1981-ci illərdə Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasında SSRİ-nin Baş Konsulluğunun nəzdində 1 saylı orta məktəbdə başlayıb, 1981-1987-ci illərdə Bakı şəhəri 189 saylı orta məktəbdə davam etdirib. Məktəbi medalla bitirib. 1987-ci ildə Azərbaycan Tibb İnstitutunun 1-ci müalicə-profilaktika fakültəsinin 1-ci kursuna qəbul olub və 1993-cü ildə həmin fakültəni fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Azərbaycan Tibb Universitetinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin aktiv üzvü olub. 25 dekabr 2000-ci il tarixində namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib və 2001-ci il 4 aprel tarixli Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə “tibb elmləri namizədi” elmi dərəcəsini alıb. 2003-2004-cü illərdə Fransanın “Universite Strasburg 1” Universitetində “laparoskopik cərrahiyyə” ixtisası üzrə diplom kursunun tələbəsi olub.
2013-2015-ci illərdə “Riga International School of Business and Economics” və “Riga Stadins University” birgə magistratura təhsili alaraq 2015-ci ilin may ayında “Master of Health Management (Business Executive)” magistr dərəcəsinə yiyələnib.
Əmək fəaliyyətinə Səhiyyə Nazirliyinin təyinatı ilə Bakı şəhəri 16 saylı poliklinikada həkim-uroloq kimi başlayıb. 1994-1997-ci illərdə sahə həkim-uroloq kimi fəaliyyət göstərib. 1997-2001-ci illərdə “H.T.P.-hi tec Pharm Israel” klinikasının Bakı filialının tibbi direktoru və həkim-uroloq kimi işləyib. 2001-2003-cü illərdə “Azərbaycan Respublikasının İlk Reproduktiv Sağlamlıq” proqramının direktor müavini vəzifəsində çalışıb. 2003-2006-cı illərdə “Baku City Hospital” özəl tibb mərkəzində həkim-uroloq, 2006-2015-ci illərdə “N.Tusi adına Klinika”da ardıcıllıqla həkim-uroloq, şöbə müdiri, baş həkimin müalicə işləri üzrə müavini, baş həkim, tibbi direktor vəzifələrində çalışıb. 2015-2016-cı illərdə “Baku Dobromed Hospital“ özəl tibb mərkəzinin tibbi direktoru olub. 2016-2019-cu illərdə “Chenot Palace Gabala” kurortoloji mərkəzin tibbi direktoru vəzifəsində çalışıb. Daha sonra “Spero Hospital” özəl tibb mərkəzində həkim-uroloq kimi fəaliyyət göstərib.
2020-ci ilin aprel ayından 2021-ci ilin aprel ayınadək Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyənin təşkili şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 23 aprel 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası səhiyyə nazirinin birinci müavini, Azərbaycan Respublikası səhiyyə nazirinin səlahiyyətlərinin icraçısı təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 19 yanvar 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri təyin edilib.

Теймур Юсиф оглы Мусаев
В 1977-1981 годах начал среднее образование в средней школе № 1 при Генеральном консульстве СССР в Алжирской Народно-Демократической Республике, а в 1981-1987 годах продолжил в средней школе № 189 города Баку. Окончил школу с медалью. В 1987 году он был принят на 1-й курс 1-го лечебно-профилактического факультета Азербайджанского медицинского института, а в 1993 году окончил этот факультет с отличием. Был активным членом Студенческого научного общества Азербайджанского Медицинского Университета. 25 декабря 2000 года защитил кандидатскую диссертацию и 4 апреля 2001 года решением ВАК получил учёную степень «кандидата медицинских наук». В 2003-2004 годах обучался дипломному курсу «Лапароскопическая хирургия» в «Университете Страсбург 1» во Франции.
В 2013-2015 годах «Рижская международная школа бизнеса и экономики» и «Рижский университет Стадиня» в мае 2015 года получили степень магистра.
Трудовую деятельность начал врачом-урологом в поликлинике №16 города Баку с назначением Министерства здравоохранения. В 1994-1997 годах работал полевым врачом-урологом. В 1997-2001 годах работал медицинским директором и урологом Бакинского филиала клиники «H.T.P.-hi tec Pharm Israel». В 2001-2003 годах работал заместителем директора программы «Первое репродуктивное здоровье Азербайджанской Республики». В 2003-2006 годах работал врачом-урологом в частном медицинском центре «Бакинская городская больница», в 2006-2015 годах работал врачом-урологом, заведующим отделением, заместителем главного врача по лечению, главным врачом в «Клинике Н.Туси» в г. 2006-2015 работал медицинским директором. В 2015-2016 годах был медицинским директором частного медицинского центра «Бакинская больница Добромед». В 2016-2019 годах работал медицинским директором курортного центра «Шено Палас Габала». Позже работал врачом-урологом в частном медицинском центре «Сперо Госпиталь».
С апреля 2020 года по апрель 2021 года работал начальником управления организации здравоохранения Минздрава.
Указом Президента Азербайджанской Республики от 23 апреля 2021 года назначен первый заместитель Министра здравоохранения Азербайджанской Республики, исполнитель полномочий Министра здравоохранения Азербайджанской Республики.
Указом Президента Азербайджанской Республики от 19 января 2022 года назначен Министром здравоохранения Азербайджанской Республики.