Teymur Yusif oğlu Musayev
Orta təhsilinə 1977-1981-ci illərdə Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasında SSRİ-nin Baş Konsulluğunun nəzdində 1 saylı orta məktəbdə başlayıb, 1981-1987-ci illərdə Bakı şəhəri 189 saylı orta məktəbdə davam etdirib. Məktəbi medalla bitirib. 1987-ci ildə Azərbaycan Tibb İnstitutunun 1-ci müalicə-profilaktika fakültəsinin 1-ci kursuna qəbul olub və 1993-cü ildə həmin fakültəni fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Azərbaycan Tibb Universitetinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin aktiv üzvü olub. 25 dekabr 2000-ci il tarixində namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib və 2001-ci il 4 aprel tarixli Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə “tibb elmləri namizədi” elmi dərəcəsini alıb. 2003-2004-cü illərdə Fransanın “Universite Strasburg 1” Universitetində “laparoskopik cərrahiyyə” ixtisası üzrə diplom kursunun tələbəsi olub.
2013-2015-ci illərdə “Riga International School of Business and Economics” və “Riga Stadins University” birgə magistratura təhsili alaraq 2015-ci ilin may ayında “Master of Health Management (Business Executive)” magistr dərəcəsinə yiyələnib.
Əmək fəaliyyətinə Səhiyyə Nazirliyinin təyinatı ilə Bakı şəhəri 16 saylı poliklinikada həkim-uroloq kimi başlayıb. 1994-1997-ci illərdə sahə həkim-uroloq kimi fəaliyyət göstərib. 1997-2001-ci illərdə “H.T.P.-hi tec Pharm Israel” klinikasının Bakı filialının tibbi direktoru və həkim-uroloq kimi işləyib. 2001-2003-cü illərdə “Azərbaycan Respublikasının İlk Reproduktiv Sağlamlıq” proqramının direktor müavini vəzifəsində çalışıb. 2003-2006-cı illərdə “Baku City Hospital” özəl tibb mərkəzində həkim-uroloq, 2006-2015-ci illərdə “N.Tusi adına Klinika”da ardıcıllıqla həkim-uroloq, şöbə müdiri, baş həkimin müalicə işləri üzrə müavini, baş həkim, tibbi direktor vəzifələrində çalışıb. 2015-2016-cı illərdə “Baku Dobromed Hospital“ özəl tibb mərkəzinin tibbi direktoru olub. 2016-2019-cu illərdə “Chenot Palace Gabala” kurortoloji mərkəzin tibbi direktoru vəzifəsində çalışıb. Daha sonra “Spero Hospital” özəl tibb mərkəzində həkim-uroloq kimi fəaliyyət göstərib.
2020-ci ilin aprel ayından 2021-ci ilin aprel ayınadək Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyənin təşkili şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 23 aprel 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası səhiyyə nazirinin birinci müavini, Azərbaycan Respublikası səhiyyə nazirinin səlahiyyətlərinin icraçısı təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 19 yanvar 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri təyin edilib.

Teymur Yusif oglu Musayev
He began his secondary education at School No. 1 near the Consulate General of the USSR in Algeria from 1977 to 1981 and continued at School No. 189 in Baku from 1981 to 1987, graduating with honors. In 1987, he was admitted to the first year of the Medical-Prophylactic Faculty at Azerbaijan Medical University, completing his studies and receiving his diploma in 1993. He was an active member of the Student Scientific Society at Azerbaijan Medical University. On December 25, 2000, he defended his candidate dissertation and in April 2001, he was awarded the scientific degree of "candidate of medical sciences" by the decision of the Higher Attestation Commission.
From 2003 to 2004, he pursued a specialized diploma course in "laparoscopic surgery" at the University of Strasbourg 1 in France.
Between 2013 and 2015, he obtained a Master's degree in Health Management (Business Executive) from the Riga International School of Business and Economics and Riga Stadins University, graduating in May 2015.
His professional career commenced as a urologist at Polyclinic No. 16 in Baku, appointed by the Ministry of Health. He worked as a field urologist from 1994 to 1997, served as the medical director and urologist at the Baku branch of "H.T.P.-hi tec Pharm Israel" clinic from 1997 to 2001, and worked as the Deputy Director of the "Reproductive Health Program of the Republic of Azerbaijan" from 2001 to 2003.
He held various positions from 2003 to 2019, including urologist at Baku City Hospital, sequentially as a urologist, department head, deputy chief physician for medical affairs, chief physician, and medical director at the "N. Tusi Clinic." From 2015 to 2016, he served as the medical director of the Baku Dobromed Hospital, and from 2016 to 2019, he worked as the medical director at the Chenot Palace Gabala resort center. Subsequently, he practiced as a urologist at the Spero Hospital.
From April 2020 to April 2021, he held the position of Director of the Healthcare Organization Department at the Ministry of Health.
By the decree of the President of the Republic of Azerbaijan on April 23, 2021, he was appointed the First Deputy Minister of Health and the Executor of the powers of the Minister of Health. Later, by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan on January 19, 2022, he was appointed Minister of Health of the Republic of Azerbaijan.