İnformatika və Statistika İdarəsinin əsas vəzifələri:
1) Respublika əhalisinə göstərilən tibbi yardımın vəziyyəti, dinamikası və keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi barədə məlumatların tərtib olunması, müalicə-profilaktika müəssisələrinin fəaliyyəti haqqında hesabat sənədlərinin proqramı həcmində tibbi statistik məlumatların toplanması, işlənib hazırlanması və təhlil edilməsi;
2) Respublika səhiyyə müəssisələrinin bütün statistik informasiya, epidemioloji analiz və tədqiqat xidməti bölmələri üzərində təşkilati-metodik rəhbərliyinin həyata keçirilməsi, informatika və tibbi statistika mütəxəssislərin peşə ixtisaslarının artırılması;
3) Əhalinin sağlamlığı vəziyyətinin və demoqrafik proseslərin öyrənilməsi;
4) Müalicə-profilaktika müəssisələri üçün Respublika Dövlət Statistika komitəsi tərəfindən təsdiq olunmuş ilkin qeydiyyat formalarında və hesabat sənədlərində məlumatlarının doğruluğunun təmin olunması.

Main tasks of the Department of Informatics and Statistics:
1) Compilation of information regarding the condition, dynamics, and quality assessment of medical care provided to the population of the Republic, collection, processing, and analysis of medical statistical information in the program volume concerning the activity of medical care and prevention institutions, preparation, and analysis;
2) Implementation of organizational and methodological guidance over all statistical information, epidemiological analysis, and research service departments of the Republic's healthcare institutions, enhancement of professional expertise of specialists in informatics and medical statistics;
3) Studying the population's health status and demographic processes;
4) Ensuring the accuracy of information in initial registration forms and report documents approved by the Republic State Statistical Committee for medical care and prevention institutions.