İnformatika və Statistika İdarəsinin əsas vəzifələri:
1) Respublika əhalisinə göstərilən tibbi yardımın vəziyyəti, dinamikası və keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi barədə məlumatların tərtib olunması, müalicə-profilaktika müəssisələrinin fəaliyyəti haqqında hesabat sənədlərinin proqramı həcmində tibbi statistik məlumatların toplanması, işlənib hazırlanması və təhlil edilməsi;
2) Respublika səhiyyə müəssisələrinin bütün statistik informasiya, epidemioloji analiz və tədqiqat xidməti bölmələri üzərində təşkilati-metodik rəhbərliyinin həyata keçirilməsi, informatika və tibbi statistika mütəxəssislərin peşə ixtisaslarının artırılması;
3) Əhalinin sağlamlığı vəziyyətinin və demoqrafik proseslərin öyrənilməsi;
4) Müalicə-profilaktika müəssisələri üçün Respublika Dövlət Statistika komitəsi tərəfindən təsdiq olunmuş ilkin qeydiyyat formalarında və hesabat sənədlərində məlumatlarının doğruluğunun təmin olunması.

Основные задачи департамента информатики и статистики:
1) Составление информации о состоянии, динамике и качестве медицинской помощи, оказываемой населению Республики, сбор, обработка и анализ медицинской статистической информации в объеме программы о деятельности медицинских учреждений и профилактических мероприятий, подготовка и анализ;
2) Организационно-методическое руководство всеми отделами статистической информации, эпидемиологическим анализом и научно-исследовательской службой учреждений здравоохранения Республики, повышение профессиональной экспертизы специалистов в области информатики и медицинской статистики;
3) Изучение состояния здоровья населения и демографических процессов;
4) Обеспечение точности информации в исходных регистрационных формах и документах отчетности, утвержденных Государственным статистическим комитетом Республики для учреждений медицинской помощи и профилактики.